Pulse Electronics PA5001.101NLT
Part No.:
PA5001.101NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 100NH 18A 2.42MOHM SMD
Shipping
PA5001.101NLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA5001.XXXNLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
18 A
Current - Saturation (Isat):
38A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
2.42mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)