Pulse Electronics PA4547.562NLT
Part No.:
PA4547.562NLT
Description:
FIXED IND 5.6UH 1.7A 318MOHM SMD
Shipping
PA4547.562NLT Information
Series:
PA4547.XXXNLT
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
2.3A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
318mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)