Pulse Electronics PA4345.561NLT
Part No.:
PA4345.561NLT
Description:
IND MOLDED POWDER 6.0X5. NPB
Shipping
PA4345.561NLT Information
Series:
PA4345.XXXNLT
Inductance:
560 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10.7 A
Current - Saturation (Isat):
15A
DC Resistance (DCR):
11.2mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)