Pulse Electronics PA4340.471ANLT
Part No.:
PA4340.471ANLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 470NH 13.5A 6 MOHM SMD
Shipping
PA4340.471ANLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA4340.XXXANLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
13.5 A
Current - Saturation (Isat):
10A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)