Pulse Electronics PA4338.682NLT
Part No.:
PA4338.682NLT
Description:
FIXED IND 6.8UH 3.6A 24 MOHM SMD
Shipping
PA4338.682NLT Information
Series:
PA4338.XXXNLT
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.6 A
Current - Saturation (Isat):
4.55A
DC Resistance (DCR):
24mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.165" (4.20mm)