Pulse Electronics PA4308.822NLT
Part No.:
PA4308.822NLT
Description:
FIXED IND 8.2UH 4.8A 97 MOHM SMD
Shipping
PA4308.822NLT Information
Series:
PA4308.XXXNL
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
4.8 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
97mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)