Pulse Electronics PA4305.682NLT
Part No.:
PA4305.682NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 6.8UH 2.5A 108MOHM SMD
Shipping
PA4305.682NLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA4305.XXXNL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.5 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
108mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.126" (3.20mm)