Pulse Electronics PA4303.223NLT
Part No.:
PA4303.223NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 22UH 2.5A 75 MOHM SMD
Shipping
PA4303.223NLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA4303.XXXNLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.5 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
75mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)