Pulse Electronics PA4300.684NLT
Part No.:
PA4300.684NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 680UH 165MA 3.77OHM SM
Shipping
PA4300.684NLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA4300.XXXNLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
680 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
165 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
3.77Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.240" L x 0.240" W (6.10mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)