Pulse Electronics PA2891.261HLT
Part No.:
PA2891.261HLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 260NH 72A 0.22MOHM SMD
Shipping
PA2891.261HLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA2981.XXXHL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
260 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
72 A
Current - Saturation (Isat):
67A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.22mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.539" L x 0.510" W (13.70mm x 12.95mm)