Pulse Electronics PA2243.472NLT
Part No.:
PA2243.472NLT
Description:
IND PWR MOLDED 4.7UH 14A
Shipping
PA2243.472NLT Information
Series:
PA2243.XXXNLT
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
14 A
Current - Saturation (Isat):
22A
DC Resistance (DCR):
10.72mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)