Pulse Electronics PA2243.152NLT
Part No.:
PA2243.152NLT
Description:
IND PWR MOLDED 1.5UH 24.5A
Shipping
PA2243.152NLT Information
Series:
PA2243.XXXNLT
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
24.5 A
Current - Saturation (Isat):
36A
DC Resistance (DCR):
3.3mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)