Pulse Electronics PA2243.102NLT
Part No.:
PA2243.102NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND PWR MOLDED 1.0UH 28.5A
Shipping
PA2243.102NLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA2243.XXXNLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
28.5 A
Current - Saturation (Isat):
44A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
2.32mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)