Pulse Electronics PA2242.281NLT
Part No.:
PA2242.281NLT
Description:
IND PWR MOLDED 0.28UH 35A
Shipping
PA2242.281NLT Information
Series:
PA2242.XXXNLT
Inductance:
280 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
35 A
Current - Saturation (Isat):
58A
DC Resistance (DCR):
1.6mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)