Pulse Electronics PA2241.332NLT
Part No.:
PA2241.332NLT
Description:
IND PWR MOLDED 3.3UH 18A
Shipping
PA2241.332NLT Information
Series:
PA2241.XXXNLT
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
18 A
Current - Saturation (Isat):
20A
DC Resistance (DCR):
7.3mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.350" L x 0.335" W (8.90mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)