Pulse Electronics PA2241.222NLT
Part No.:
PA2241.222NLT
Description:
IND PWR MOLDED 2.2UH 21.5A
Shipping
PA2241.222NLT Information
Series:
PA2241.XXXNLT
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
21.5 A
Current - Saturation (Isat):
22A
DC Resistance (DCR):
4.3mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.350" L x 0.335" W (8.90mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)