Pulse Electronics PA2241.182NLT
Part No.:
PA2241.182NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND PWR MOLDED 1.8UH 24A
Shipping
PA2241.182NLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA2241.XXXNLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
24 A
Current - Saturation (Isat):
24A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
4mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.350" L x 0.335" W (8.90mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)