Pulse Electronics PA1513.441NLT
Part No.:
PA1513.441NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 440NH 30A 0.53MOHM SMD
Shipping
PA1513.441NLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA1513NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
440 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
30 A
Current - Saturation (Isat):
35A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.53mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.530" L x 0.510" W (13.46mm x 12.95mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)