Pulse Electronics PA1294.152NLT
Part No.:
PA1294.152NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 1.5UH 21A 0.48MOHM SMD
Shipping
PA1294.152NLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA1294NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Planar
Material - Core:
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
21 A
Current - Saturation (Isat):
24A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.48mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.780" L x 0.770" W (19.81mm x 19.56mm)
Height - Seated (Max):
0.290" (7.37mm)