Pulse Electronics PA0515.271NL
Part No.:
PA0515.271NL
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 270NH 35A 0.63MOHM SMD
Shipping
PA0515.271NL Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA0515NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
270 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
35 A
Current - Saturation (Isat):
50A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.63mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.440" L x 0.440" W (11.18mm x 11.18mm)
Height - Seated (Max):
0.354" (9.00mm)