Pulse Electronics PA0512.700NLT
Part No.:
PA0512.700NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 72NH 31A 0.32 MOHM SMD
Shipping
PA0512.700NLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA0512NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
72 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
31 A
Current - Saturation (Isat):
58A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.32mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.195" (4.96mm)