Delevan P1812-103K
Part No.:
P1812-103K
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
1812 (4532 Metric)
Description:
FIXED IND 10UH 550MA 608MOHM SMD
Shipping
P1812-103K Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
P1812
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
550 mA
Current - Saturation (Isat):
772mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
608mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1812
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)