Pulse Electronics P1252.782NL
Part No.:
P1252.782NL
Description:
FIXED IND 7.8UH 7.5A 18 MOHM SMD
Shipping
P1252.782NL Information
Packaging:
Tray
Inductance:
7.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.5 A
Current - Saturation (Isat):
11A
DC Resistance (DCR):
18mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.879" L x 0.596" W (22.33mm x 15.14mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.49mm)