Pulse Electronics P1252.472NL
Part No.:
P1252.472NL
Description:
FIXED IND 4.7UH 8.4A 14 MOHM SMD
Shipping
P1252.472NL Information
Packaging:
Tray
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.4 A
Current - Saturation (Isat):
13A
DC Resistance (DCR):
14mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.879" L x 0.596" W (22.33mm x 15.14mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.49mm)