Pulse Electronics P1252.222NL
Part No.:
P1252.222NL
Description:
FIXED IND 2.2UH 12A 6.1 MOHM SMD
Shipping
P1252.222NL Information
Packaging:
Tray
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
12 A
Current - Saturation (Isat):
20A
DC Resistance (DCR):
6.1mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.879" L x 0.596" W (22.33mm x 15.14mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.49mm)