Pulse Electronics P1252.103NLT
Part No.:
P1252.103NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 10UH 6A 26 MOHM SMD
Shipping
P1252.103NLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
P1252NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6 A
Current - Saturation (Isat):
10A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
26mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.879" L x 0.596" W (22.33mm x 15.14mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.49mm)