Pulse Electronics P1174.332NLT
Part No.:
P1174.332NLT
Description:
FIXED IND 3.3UH 1.3A 21 MOHM SMD
Shipping
P1174.332NLT Information
Series:
P1174NL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
1.3A
DC Resistance (DCR):
21mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.265" L x 0.175" W (6.73mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.79mm)