Pulse Electronics P1174.103NL
Part No.:
P1174.103NL
Description:
FIXED IND 10UH 800MA 73 MOHM SMD
Shipping
P1174.103NL Information
Series:
P1174NL
Packaging:
Tray
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
800 mA
Current - Saturation (Isat):
800mA
DC Resistance (DCR):
73mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
31MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.265" L x 0.175" W (6.73mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.79mm)