Pulse Electronics P1173.472NL
Part No.:
P1173.472NL
Description:
FIXED IND 4.7UH 7.9A 9.5MOHM SMD
Shipping
P1173.472NL Information
Series:
P1173NL
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
7.9 A
Current - Saturation (Isat):
8.2A
DC Resistance (DCR):
9.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
33MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)