Pulse Electronics P1172.223NLT
Part No.:
P1172.223NLT
Description:
FIXED IND 22UH 3.8A 42 MOHM SMD
Shipping
P1172.223NLT Information
Series:
P1172NL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.8 A
Current - Saturation (Isat):
3.8A
DC Resistance (DCR):
42mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
12MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)