Pulse Electronics P1170.153NLT
Part No.:
P1170.153NLT
Description:
FIXED IND 15UH 4A 30 MOHM SMD
Shipping
P1170.153NLT Information
Series:
P1170NL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
4A
DC Resistance (DCR):
30mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
16MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)