Pulse Electronics P1169.473NL
Part No.:
P1169.473NL
Description:
FIXED IND 47UH 1.8A 140 MOHM SMD
Shipping
P1169.473NL Information
Series:
P1169NL
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.8 A
Current - Saturation (Isat):
1.9A
DC Resistance (DCR):
140mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
9MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)