Pulse Electronics P1168.563NLT
Part No.:
P1168.563NLT
Description:
FIXED IND 56UH 1.7A 157 MOHM SMD
Shipping
P1168.563NLT Information
Series:
P1168NL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
1.7A
DC Resistance (DCR):
157mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)