Pulse Electronics P1168.162NLT
Part No.:
P1168.162NLT
Description:
FIXED IND 1.6UH 8.5A 6.3MOHM SMD
Shipping
P1168.162NLT Information
Series:
P1168NL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Inductance:
1.6 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
8.5 A
Current - Saturation (Isat):
10A
DC Resistance (DCR):
6.3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)