Pulse Electronics P1168.153NLT
Part No.:
P1168.153NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 15UH 3.1A 47 MOHM SMD
Shipping
P1168.153NLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
P1168NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.1 A
Current - Saturation (Isat):
3.3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
47mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
17MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)