Pulse Electronics P1167.632NL
Part No.:
P1167.632NL
Description:
FIXED IND 6.3UH 2.4A 35 MOHM SMD
Shipping
P1167.632NL Information
Packaging:
Tray
Inductance:
6.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.4 A
Current - Saturation (Isat):
2.5A
DC Resistance (DCR):
35mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
36MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)