Pulse Electronics P1167.362NL
Part No.:
P1167.362NL
Description:
FIXED IND 3.6UH 3.1A 20 MOHM SMD
Shipping
P1167.362NL Information
Series:
P1167NL
Inductance:
3.6 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.1 A
Current - Saturation (Isat):
3.1A
DC Resistance (DCR):
20mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)