Pulse Electronics P1167.333NL
Part No.:
P1167.333NL
Description:
FIXED IND 33UH 1.1A 170 MOHM SMD
Shipping
P1167.333NL Information
Packaging:
Tray
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.1 A
Current - Saturation (Isat):
1.1A
DC Resistance (DCR):
170mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
13MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)