Pulse Electronics P1167.272NL
Part No.:
P1167.272NL
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 2.7UH 3.5A 16 MOHM SMD
Shipping
P1167.272NL Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
P1167NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
2.7 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.5 A
Current - Saturation (Isat):
3.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
16mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)