Pulse Electronics P1166.682NLT
Part No.:
P1166.682NLT
Description:
FIXED IND 6.8UH 2.1A 40 MOHM SMD
Shipping
P1166.682NLT Information
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.1 A
Current - Saturation (Isat):
2.1A
DC Resistance (DCR):
40mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
38MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.51mm)