Pulse Electronics P1166.681NLT
Part No.:
P1166.681NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 680NH 5.5A 6 MOHM SMD
Shipping
P1166.681NLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
P1166NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
680 nH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
5.9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.51mm)