Pulse Electronics P1166.473NLT
Part No.:
P1166.473NLT
Description:
FIXED IND 47UH 830MA 260MOHM SMD
Shipping
P1166.473NLT Information
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
830 mA
Current - Saturation (Isat):
830mA
DC Resistance (DCR):
260mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
12MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.51mm)