Pulse Electronics P1166.223NLT
Part No.:
P1166.223NLT
Description:
FIXED IND 22UH 1.2A 126 MOHM SMD
Shipping
P1166.223NLT Information
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
1.2A
DC Resistance (DCR):
126mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.51mm)