Pulse Electronics P0770.152NL
Part No.:
P0770.152NL
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 1.5UH 2.6A 50 MOHM SMD
Shipping
P0770.152NL Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
P0770NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
2.6A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
50mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max):
0.115" (2.92mm)