Pulse Electronics P0751.682NL
Part No.:
P0751.682NL
Description:
FIXED IND 6.8UH 4.4A 44 MOHM SMD
Shipping
P0751.682NL Information
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.4 A
Current - Saturation (Isat):
4.6A
DC Resistance (DCR):
44mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max):
0.215" (5.46mm)