Vishay Sfernice P0402H9760BGPT
Part No.:
P0402H9760BGPT
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
P 0402 H 9760 B G PT E4
Shipping
P0402H9760BGPT Information
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
P
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
976 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thin Film
Features:
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.63mm)