Pulse Electronics P0250.153NLT
Part No.:
P0250.153NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 15UH 4A 36 MOHM SMD
Shipping
P0250.153NLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
P0250NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
8A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
36mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.733" L x 0.596" W (18.62mm x 15.14mm)
Height - Seated (Max):
0.290" (7.36mm)