Pletronics, Inc OSI5008-10.0M
Part No.:
OSI5008-10.0M
Manufacturer:
Pletronics, Inc
Category:
Oscillators
Package:
6-DIP (1.000", 25.40mm), 5 Leads
Description:
CRYSTAL OSC OCXO 10.0M SNWV
Shipping
OSI5008-10.0M Information
Manufacturer:
Pletronics, Inc
Series:
OSI5xxx-xx.xxM
Package/Case:
Packaging:
Product Status:
Active
Base Resonator:
Crystal
Type:
OCXO
Frequency:
10 MHz
Function:
Output:
LVTTL
Voltage - Supply:
5V
Frequency Stability:
±10ppb
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
850mA
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.430" L x 1.070" W (36.32mm x 27.18mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)