onsemi NZ8F4V7SMX2WT5G
Part No.:
NZ8F4V7SMX2WT5G
Description:
DIODE ZENER 4.7V 250MW 2-X2DFNW
Shipping
NZ8F4V7SMX2WT5G Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.7 V
Tolerance:
±2.34%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)