onsemi NZ3F5V1T1G
Part No.:
NZ3F5V1T1G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-90, SOD-323F
Description:
DIODE ZENER 5.1V 800MW SOD323FL
Shipping
NZ3F5V1T1G Information
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
SC-90, SOD-323F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±5.88%
Power - Max:
800 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)